Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Je možné milovat zlého člověka?

21. 10. 2023 5:15:00
Ano, můžete milovat lidi, kteří se dopouštějí dokonce i nejodpornějších činů, protože se v nich nachází kousek duše.

Musíme pochopit, že mezi těly a dušemi existuje rozdíl. To, že lidé, kteří konají dobro nebo zlo ve světě, nemusí znamenat, že mají duši.

Duše se nazývá „část božství shora“. Jsme stvořeni z tužeb po potěšení, které se nazývají „tělo“. Jejich základní uspokojení se nachází na tělesné úrovni, kde se snažíme dosáhnout potěšení prostřednictvím radosti z jídla, sexu, rodiny, peněz, cti, moci a znalostí. Nakonec se uvnitř naší touhy po požitcích objeví nepatrný bod přání, které pochází z vyššího duchovního stupně, nad tělesností.

Na rozdíl od přání těšit se pouze pro vlastní prospěch je tento maličký bod touhy zakořeněn ve světě naplněném vlastností samotné přírody: láskou a odevzdáním, které přesahují hranice našich tělesných tužeb. Pokud takové přání máme, pak máme část duše. Pokud však žádné takové přání povznést se nad naše tělesné touhy pomocí lásky a odevzdání druhým a přírodě necítíme, pak nemáme žádnou duši, dokonce ani její počáteční bod.

Tento bod přání můžeme přirovnat k semínku, které musí být umístěno do správných podmínek, jako je úrodná půda, přiměřená vlhkost, dostatek vzduchu a slunečního světla, aby z něj vyrostla rozkvetlá květina. Jinými slovy, tento bod duše musíme umístit na bezpečné místo, které je schopné ho rozvinout v plně vyspělou duši, která dokáže milovat, odevzdávat a spojovat se podobně jako nekonečná vlastnost lásky a odevzdání přírody.

Kabalisté definují tento bod duše, který se objevuje mezi našimi tělesnými touhami, jako „bod v srdci“. To znamená, že v srdci jsou naše tělesné touhy, kde pociťujeme pomíjivé požitky a dočasnou existenci, a bod v srdci je přání zakořeněné v duši, kde můžeme pociťovat naprostou harmonii, mír a věčnou existenci.

Pokud v sobě vnímáme takové přání, které v nás vyvolává otázky po smyslu života, proč jsme tady, kdo jsme, co je to realita, proč je na světě tolik utrpení a další základní existenciální otázky, pak můžeme toto přání umístit do takových podmínek, které ho rozvinou do stavu duše. Právě to učí moudrost kabaly - jak rozvíjet bod v srdci, rozdmýchat ho různými prostředky až do určitého objemu a v tomto objemu pěstovat pocit lásky, odevzdání a pozitivního spojení se všemi i s přírodou samotnou. V tomto stavu dosahujeme svou duši.

Ve vztahu k rozvoji duše tedy musíme přidat lásku, starostlivost a úsilí dát jí vše potřebné, aby mohla rozkvést do svého věčného a celistvého stavu. Avšak co se týká egoistických tužeb, není třeba milovat žádnou z nich. Kabalisté nazývají ego, tj. touhu těšit se na úkor druhých a přírody, „zlým sklonem“, který se v konečném důsledku nachází ve stavu smrti. Je už od svého počátku odsouzeno ke zničení, protože v souladu se svou podstatou nemůže pociťovat žádné trvalé potěšení a naplnění.

Proto můžeme rozvíjet lásku nikoliv k egoistické části nás samých, odkud pramení veškerá zkáza a utrpení, ale k části, která je uvnitř každého z nás a které se říká „lidská“, tedy k bodu v srdci, který se může rozvinout v dokonale milující a odevzdávající záměr, jenž může do světa přinést život a světlo.

Egoistické touhy v nás jsou v protikladu k altruistické a věčné síle přírody. Nejsou tedy považovány za „lidské“, což je hebrejsky slovo „Adam“, které pochází ze slova „podobný“ („Domeh“), ze slovního spojení „Adameh le Eljon“ („podobný Nejvyššímu“). Jinými slovy, člověk je ten, kdo rozvíjí svůj bod v srdci způsobem, který je podobný síle lásky a odevzdání přírody, a tímto se v podobnosti s přírodou pozvedáme na lidskou úroveň, kde objevujeme věčnost a dokonalost altruistické vlastnosti přírody. V takovém stavu můžeme „milovat bližního svého jako sebe sama“, tj. objevujeme společnou sílu lásky, odevzdání a pozitivního spojení, která je v naší duši a která spojuje naše body v srdcích v jednu duši.
Nezáleží na tom, jak zlý je kterýkoli člověk ve svých egoistických touhách. Je možné neustále usilovat o to, aby se v každém člověku probudil bod v srdci - část Božství shora - a snažit se nasměrovat jeho rozvoj výše egoistických tužeb, abychom objevili vlastnosti lásky, odevzdání a spojení, vlastnosti přírody - duši, kde se všichni rovným dílem spojujeme v našem společném přání, které se podobá přání přírody.

Autor: Michael Laitman | sobota 21.10.2023 5:15 | karma článku: 6.76 | přečteno: 155x

Další články blogera

Michael Laitman

Společně zvítězíme.

Mezinárodní podpora, které se Izraeli v této strašné válce dostává, včetně amerických letadlových lodí, jako zastrašujícího prostředku a posily, poskytuje Izraelcům pocit podpory a záruky.

4.12.2023 v 4:39 | Karma článku: 6.63 | Přečteno: 104 | Diskuse

Michael Laitman

Globální podpora Izraele: Posiluje, nebo oslabuje?

Je pravda, že více než 80 zemí vyjádřilo Izraeli svou podporu po tragických událostech 7. října, ale co se týče otázky, zda nás taková podpora posiluje, musím říci pravý opak: oslabuje nás.

1.12.2023 v 3:29 | Karma článku: 8.94 | Přečteno: 161 | Diskuse

Michael Laitman

Obětovali byste se pro záchranu jiných lidí?

Mnoho lidí se nyní nad touto otázkou zamýšlí, protože se objevuje několik příběhů o sebeobětování za záchranu druhých v současné válce mezi Izraelem a Hamásem.

27.11.2023 v 5:52 | Karma článku: 6.19 | Přečteno: 98 | Diskuse

Michael Laitman

Co spustilo 7. října útok na Izrael

My, lid Izraele, nejsme ani zdaleka jednotní. Před tragickými událostmi ze 7. října jsme vypadali jako cokoliv jiného, jen ne jeden národ. Vynaložili jsme málo úsilí, abychom se k sobě přimkli a přehlíželi jsme naše spoluobčany.

24.11.2023 v 12:56 | Karma článku: 15.88 | Přečteno: 535 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Wágner

Hrátky s čertem

Je tomu už drahně let, co jsem publikoval jeden ze svých prvních literárních pokusů. A dnes se naskytla příležitost starý příběh oprášit.

6.12.2023 v 9:40 | Karma článku: 7.92 | Přečteno: 163 | Diskuse

Oto Kaděrka

Není na sociální dávky

Že jste to nikde neslyšeli, že jste to nikde nečetli. To není vaše neznalost či nepozornost. To je jen skutečnost, která je v dnešním systému politiky nemožná. Na lidi co vesměs programově nepracují a nebo nechtějí pracovat, na ty

5.12.2023 v 16:35 | Karma článku: 32.52 | Přečteno: 896 | Diskuse

Jan Ziegler

Putin vyhrožováním Lotyšsku dokázal, že je druhý Hitler

Jeden zneužíval Němce v Československu, druhý zneužívá Rusy v Lotyšsku. Vrchní nacista a nynější ruský vůdce byli a jsou pohromou pro Evropu. Svět nemůže nečinně přihlížet nehoráznému ruskému vydírání.

5.12.2023 v 15:42 | Karma článku: 26.49 | Přečteno: 462 | Diskuse

Jan Pražák

Taky budete muset požádat o změnu příjmení?

„Už sis rezervoval termín na matrice?“ Zeptal se mě kolega z práce a kamarád v jedné osobě, když jsme si spolu zašli na oběd. Jeho otázka mě zastihla s plnou vidličkou na půli cesty mezi talířem a ústy.

5.12.2023 v 14:34 | Karma článku: 26.45 | Přečteno: 987 | Diskuse

Jaroslav Herda

Barva pleti jako nemoc

Nejen dezinformace bývají už na první pohled velmi podezřelé. Někdy i nad zprávami o skutečných událostech míváme pochybnosti, když se nám zdají být stejně neuvěřitelné.

5.12.2023 v 11:37 | Karma článku: 20.16 | Přečteno: 408 | Diskuse
Počet článků 482 Celková karma 8.01 Průměrná čtenost 454

Michael Laitman - Profesor ontologie, PhD ve filozofiii a kabale a MSc v bio-kybernetice. Zakladatel a president Bnej Baruch vzdělávací světové organizace zabývající se autentickou Kabalou - vědou o spojení mezi lidmi rozkrývající odpověď na otázku "Co je smyslem života" a jak toho dosáhnout. Více o Bnej Baruch v ČR zde.
Co je Kabala a jak vám prakticky může pomoci v životě se dozvíte v bezplatných kurzech na Kabala Academy.

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...