Jak člověk objeví své pravé Já?

14. 10. 2023 5:54:23
Své pravé Já objevujeme uvnitř toho, co kabala nazývá „bodem v srdci“, což je malá touha v nás, která nás přitahuje vzhůru do jiné sféry mimo tento svět. Dnes žijeme v éře, kdy lidé pociťují stále více zoufalství na tomto světě.

Nárůst depresí, osamělosti, úzkosti, stresu a zneužívání drog naznačuje, že stále více lidí se chce oddělit od současného prožívání života. Zároveň v nás vzniká nová touha s jiskřičkou naděje, naplnění a vitality. Naplnění této touhy však existuje na jiném místě, než jsme doposud byli zvyklí.

Pokud usilujeme o naplnění bodu v srdci, nepotlačujeme ho, ale zajímáme se o to, jak můžeme opustit svůj současný stav a postupovat vzhůru, abychom objevili zdroj života – pro co žijeme, proč tu jsme a co je smyslem života – pak nás takový bod vede k odhalení našeho pravého Já.

Čím více budeme hledat v souladu s požadavky našeho bodu v srdci, tím více budeme vedeni k objevení zdroje naší existence ve vyšší síle přírody, síle lásky a obdarování, která vytvořila a udržuje veškerý život.

Jinými slovy, naše pravé Já a vyšší síla jsou jedno a totéž. Přišli jsme sem do našeho světa cestou sestupu z této vyšší síly a můžeme se vrátit zpět k tomuto zdroji naší existence cestou vzestupu. Bod v srdci, také nazývaný jako „touha po duchovnosti“, je to, co nás přitahuje k tomuto vznešenému duchovnímu stavu.

Všichni jsme byli původně stvořeni ve světě, který moudrost kabaly nazývá „Ein Sof“ (nekonečno). Sestoupili jsme do našeho světa ze světa Ein Sof přes různé úrovně, z vysokého stavu lásky a obdarování dolů do jeho opačného, egoistického stavu, který charakterizuje náš svět.
Existujeme ve světě Ein Sof ve svém dokonalém a věčném stavu – v naší duši. Původně jsme byli stvořeni v takovém stavu a odtud se naše duše – kořen duše všeho a každého z nás – začala postupně zmenšovat, dokud jsme neskončili v tomto světě, ve kterém se v našem vědomí uchoval pouze malý kousek bodu touhy z velké duše, kterou všichni sdílíme.

Náš sestup z věčného a dokonalého stavu jako jediné duše do našeho světa byl záměr. Z naší současné formy existence musíme začít znovu se vyvíjet zpět do stavu, ve kterém jsme byli stvořeni, a to tak, že to jakoby sami vytvoříme, místo toho, abychom to jen přijali bez svobodného rozhodnutí.

Poté dosáhneme mnohem plnějšího a bohatšího pocitu našeho stavu jako jediné duše.
Ve svém původním stavu jsme si neuvědomovali existenci duše ani skutečný smysl života. Je to proto, že nám chyběl pocit komplexnosti a účel našeho vývoje. Naše duše se zmenšila na malý bod, který v nás existuje jako malá duchovní touha. Z tohoto pocitu malého bodu můžeme tuto touhu rozvinout až k plnému prožitku naší duše a vlastní vůle.

Jinými slovy, dosažením kořene naší duše – našeho pravého Já – prostřednictvím rozvoje a péče o náš bod v srdci, rozvíjíme, vnímáme, zkoumáme a postupně chápeme tuto touhu, až jsme skrze ni naplněni. Když se navrátíme do světa Ein Sof, žijeme pak naplno: v dokonalosti a věčnosti.
To je naše pravé Já, a je to to, čeho musíme dosáhnout.

V moudrosti kabaly se tento stav nazývá „dosažení splynutí se Stvořitelem“ a považuje se za smysl našich životů, hlavní důvod našeho stvoření. Stvořitel je síla lásky a bezpodmínečného odevzdávání, které se v nás odhaluje a které nás v tomto stavu zcela naplňuje. V hebrejštině slovo pro Stvořitel („Boreh“) pochází ze dvou slov „přijď“ a „uvidíš“ („Bo“ a „Reh“), tj. „přijď a uvidíš“, že se ti dostává veškerého dobra a potěšení, které lze v existenci obdržet.

Autor: Michael Laitman | sobota 14.10.2023 5:54 | karma článku: 7.38 | přečteno: 106x

Další články blogera

Michael Laitman

Může se naše vnímání změnit?

Realitu vnímáme prostřednictvím smyslů, které máme společné se zvířaty: zrakem, sluchem, čichem, chutí a hmatem.

29.2.2024 v 4:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Michael Laitman

Život uběhl jako sen

Ví člověk opravdu, co chce? Nikdy to neví. Zeptejte se starších lidí a oni vám to řeknou: „Nestačili jsme si ani uvědomit, jak jsme život prožili a co jsme v něm vlastně dělali. Naráz někam proklouzl.“

28.2.2024 v 4:52 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 247 | Diskuse

Michael Laitman

Duchovno není jen pro izolované skupiny. Je pro celé lidstvo.

Omar Chajjám, muž, který se hluboce ponořil do hledání smyslu života, dospěl k závěru, že vše, čeho si kdysi vážil a pro co žil, je zbytečné. Jeho poznání se odráží v celém jeho díle a poukazuje na marnost jeho snah.

26.2.2024 v 4:56 | Karma článku: 6.33 | Přečteno: 81 | Diskuse

Michael Laitman

Imigrační krize v New Yorku je neúnosná

V poslední době se hodně mluví o imigrační krizi v New Yorku. Stále více migrantů se zabydluje v ulicích Manhattanu, kde si v chladných zimních měsících staví stany a přespávají na chodnících.

23.2.2024 v 4:11 | Karma článku: 16.15 | Přečteno: 553 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Kužel

Kapitalismus asistovaný

Běžné definice kapitalismu jsou založeny na Marxově pojetí historie lidstva. Podle něj je tím nejpodstatnějším rozvoj výrobních vztahů a výrobních prostředků. Jsou ovšem i pohledy jiné, a to jak na historii, tak na kapitalismus.

2.3.2024 v 9:43 | Karma článku: 9.91 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jaroslav Herda

Novinářská etika vepsí

Házet novináře nebo lidi jakékoli jiné profese do jednoho sprostého pytle vede jen k přebíraní stereotypů myšlení a vytváří další konfliktní situace. Ale na hrubou část pytle hrubá záplata sedí.

2.3.2024 v 9:42 | Karma článku: 6.60 | Přečteno: 281 |

Filip Vracovský

Řízek k nám přimašíroval z Itálie ? A co knedlo, vepřo , zelo ?

Povídání na sobotu.... Lehkou nohou přes bílá místa na mapách našich talířů... Doufrám, že máte nabroušené nože a vyleštěné vidličky.... Začínáme....

2.3.2024 v 9:20 | Karma článku: 23.59 | Přečteno: 1950 |

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky CXXIX. (o sněženkách, klimatu a jaru)

Když sněženky se vyrojily, šeptám s úsměvem pošetilým: „Dík, Pane, žes byl milostiv, děkuju, že jsem ještě živ! – Tak snad budeš i za rok, jsi-li.“

2.3.2024 v 9:00 | Karma článku: 26.40 | Přečteno: 317 | Diskuse

Vlastimil Nesrsta

Teda paní doktor, ten Váš backhand je opravdu famózní

Paní doktor se po pochvale od spoluhráče lehce zapýřila a radostně poskočila. Právě se jí podařilo dostat míček dlouhým obloukem přes síť a donutit soupeře k chybě.

2.3.2024 v 7:44 | Karma článku: 13.28 | Přečteno: 220 | Diskuse
Počet článků 512 Celková karma 8.45 Průměrná čtenost 439

Michael Laitman - Profesor ontologie, PhD ve filozofiii a kabale a MSc v bio-kybernetice. Zakladatel a president Bnej Baruch vzdělávací světové organizace zabývající se autentickou Kabalou - vědou o spojení mezi lidmi rozkrývající odpověď na otázku "Co je smyslem života" a jak toho dosáhnout. Více o Bnej Baruch v ČR zde.
Co je Kabala a jak vám prakticky může pomoci v životě se dozvíte v bezplatných kurzech na Kabala Academy.

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...