Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Koronavirus - loučení s pískovištěm

První fázi tedy máme za sebou – vytrhli nás z pohodlí známého světa a poslali nás do izolace. Nějak jsme se zde zabydleli, každý se zařídil, jak nejlépe mohl, a pochopili jsme, v jaké šlamastice jsme se ocitli. 

Sice se spolu můžeme bavit jako předtím, žít jako předtím však nemůžeme. Ještě nikdy dříve se nic takového nestalo.

Ve druhé fázi si začínáme zvykat na nový život. Stále se nám zdá, že se rámec změnil pouze dočasně, ale ve skutečnosti se pomalu mění náš přístup k životu a k sobě navzájem. Uvědomujeme si, co je opravdu důležité, co je cenné, co je drahé. Jinak soudíme sebe i ostatní. Nedostatek jasné perspektivy nás nutí přemýšlet. Dříve si mnozí mysleli, že přemýšlejí jen oni.

Ve filmu „Obyčejný fašismus“ Michail Romm tento okamžik geniálně ukázal – přelom ve vědomí, když zrádně zmizí z obzoru jasná budoucnost. Až donedávna lidé oddaně poslouchali projevy a zprávy s prázdnýma očima, a najednou se ve stejných tvářích něco mění. Co asi?

„Začali přemýšlet,“ říká Romm.

Pozdě, ale přece.

Naštěstí není analogie úplná. Za prvé, právě jsme se vyhnuli válce, a za druhé, právě nyní, ve stavu bez tíže a bez pevné půdy pod nohama máme čas o situaci klidně přemýšlet. Co vlastně máme?

Jako by se naším každodenním životem převalila vlna tsunami, která smetla vše povrchní a zároveň nám ponechala to nezbytné. Ještě včera lidstvo bezstarostně šlapalo do pedálů konzumního stroje, žilo „na špičce jehly“, honilo se za přeludem zcela klamných ideálů a cílů. Ale přišly potíže a naše stimuly se jeví jako plastové hračky, naše hrady vypadají jako z písku, náš život připomíná pískoviště.

Nyní však máme příležitost najít společný, skutečný cíl, vysoký a trvalý. Již se o tom hovoří, už se to proslýchá. Pravdou však je, že jakmile virus ustoupí, vše se vrátí do starých kolejí. Svým způsobem je tedy dobře, že je virus stále tady. Jeho vliv očišťuje, osvobozuje nás, pozvedá nás nad včerejší dětinskostí. Nejistota může paradoxně být i užitečná. Již jsme se spotřebitelství vzdali zvenku – nyní ho můžeme odmítnout i vnitřně.

Koneckonců je již jasně vidět, že to jde i jinak, že odebrání „kojenecké lahve“ vůbec není konec světa, že egoismus není nutné podporovat ve všem, třebaže je jeho „správnost“ legalizována společenským způsobem života. Právě nyní si dokážeme představit život bez jeho diktatury a nastínit si obrysy světa a vztahů, v nichž nebude nejdůležitější to, co kupujeme, nýbrž to, že se společně pokusíme povznést nad chamtivostí.

Ano, virus udělal nemožné: ustal nekonečný spěch, prach se usadil, uzda povolila a my jsme dostali šanci se kolem rozhlédnout s otevřenýma očima. Jen se podívejte, na co jsme utráceli svoje životy, čím jsme se vášnivě nacpávali jako utržení ze řetězu, kolik času jsme každý den ztratili. Proč? Na co?

Celý náš „pokrok“ byl postaven na plýtvání, zbytečném drancování, na konzumu. Celá naše ekonomika je bezúčelné mrhání přírodními a lidskými zdroji. Účelem tohoto paradigmatu není problémy vyřešit, ale zamlžit, protahovat řešení, vyždímat z nich maximum. Absolutně destruktivní přístup.

Jak se dostat ze šíleného shonu? K tomu účelu je zapotřebí, abychom se mezi sebou opravdu sblížili svými srdci.

Globalizace nás nesblížila, ale navzájem nás spoutala. Všechny nás ovinula sítí spojení, avšak bez účasti člověka jsou tato spojení mrtvá. Dříve hřměla společnými okovy tržních vztahů a neoliberálními dogmaty, ale dnes jsme zahnáni do karanténních komor.

Alespoň jsme se probudili a začali chápat, že problém není v tom, že jsme propojeni, ale v tom, jak jsme propojeni.

Dříve nás vnější propletení jen mátlo, spojovalo nás formou, ale v podstatě nás oddělovalo. Nyní však můžeme do těchto pout vdechnout život. Vzdálenost předepsaná ministerstvem zdravotnictví vůbec nebrání skutečnému sblížení. To, co nás rozdělilo zevně, nás spojí vnitřně. Dříve jsme se navzájem potřebovali, abychom brali, nyní – abychom dávali. Fyzické spojení se přeměňuje na duchovní.

A to vše se stává jasným díky „koronovému filtru“, který ze starého světa ponechal pouze kostru nezbytného zboží a služeb. Všechno ostatní se najednou ukázalo jako „přebytečná nadváha“ – tukový egoistický přívěsek, který přetěžoval systém.

Lidstvo je nyní jako tlusťoch, který se podíval do zrcadla zítřka a spatřil sám sebe jako štíhlého s pevnými svaly. Otázkou nyní je, za jakou cenu tlusťoch zhubne? Možná projeví sílu vůle a sám přistoupí na dietu? Nebo…

Vlastně proč „nebo“, když jsou nyní vytvořeny všechny potřebné podmínky!? Můžeme se poučit z globální karantény a vybudovat normální, zdravý a naplněný život bez nadbytku. Nemusíme žít s životním minimem, ale s životním optimem. Nyní můžeme dát na hlavní místo naše vzájemné vztahy. Můžeme se spojit a dělat vše správně.

Potom z našich domovů, z našeho společného domova pohlédneme na svět jinak, na všechny tyto iluzorní úspěchy, na všechny hrady z písku. Budeme připraveni zanechat toxických „urbanistických“, „železobetonových“ vztahů s jejich falešností a pokrytectvím – kvůli dobrému, přirozenému, „ekologickému“ lidskému prostředí. Vnitřně se vyléčíme, absolvujeme základní lekci epidemie a předáme ji dětem. A tehdy virus zmizí.

Autor: Michael Laitman | neděle 5.4.2020 7:55 | karma článku: 20,32 | přečteno: 320x
  • Další články autora

Michael Laitman

Proč ve Spojených státech roste antisemitismus v doposud nevídané míře

Antisemitismus ve Spojených státech není nic nového. Vzpomínám si, že se rozmáhal již před 15 až 20 lety, když jsem tam byl na univerzitním přednáškovém turné.

24.4.2024 v 5:00 | Karma: 11,85 | Přečteno: 423x | Diskuse| Společnost

Michael Laitman

Jak naplnit život, abychom před smrtí ničeho nelitovali?

Abychom byli na smrt připraveni a mohli odejít ze života bez výčitek a lítosti, musíme se snažit, abychom v rámci svých omezených možností žili tak, jak si myslíme, že bychom měli.

22.4.2024 v 5:00 | Karma: 10,53 | Přečteno: 274x | Diskuse| Společnost

Michael Laitman

Jak přijímat to obtížné v životě?

Chceme-li naplnit cíl našeho života a dosáhnout rovnováhu se zákony přírody – zákony lásky, odevzdání a spojení – musíme na tom pracovat. Pak se naučíme životní obtíže vnímat jako pomoc, která nám pomáhá růst.

20.4.2024 v 5:00 | Karma: 7,39 | Přečteno: 276x | Diskuse| Společnost

Michael Laitman

Nekončící úsilí o jednotu

„Kapající voda nevyhloubí kámen silou, ale vytrvalým kapáním“ – přísloví o nekončícím úsilí o jednotu.

18.4.2024 v 5:00 | Karma: 5,48 | Přečteno: 142x | Diskuse| Společnost

Michael Laitman

Jak naučit děti laskavosti?

Teď je svobodou dítěte ponižovat druhého, projevovat své sobectví i za cenu, že budou děti trpět. Je to možné. Dokud se nepřesvědčí, že jejich cesta je slepá.

16.4.2024 v 5:00 | Karma: 10,71 | Přečteno: 333x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

  • Počet článků 534
  • Celková karma 8,28
  • Průměrná čtenost 426x
Michael Laitman - Profesor ontologie, PhD ve filozofiii a kabale a MSc v bio-kybernetice. Zakladatel a president Bnej Baruch vzdělávací světové organizace zabývající se autentickou Kabalou - vědou o spojení mezi lidmi rozkrývající odpověď na otázku "Co je smyslem života" a jak toho dosáhnout. Více o Bnej Baruch v ČR zde.
Co je Kabala a jak vám prakticky může pomoci v životě se dozvíte v bezplatných kurzech na Kabala Academy.

Seznam rubrik